Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti nedir?

Labium minus dediğimiz küçük vajina dudakları, labium majus dediğimiz dış vajinal dudakların arasında bir şerit gibi uzanır. Üst kısımda klitoris hizasında birleşir. Altı kısımda bir halka olacak şekilde belirsizleşir. Vajina dudak şekli ve büyüklükleri kişiden kişiye değişiklik gösterir.

İç vajina dudaklarının bir miktar dış dudakların dışına taşması normal olarak kabul edilebilir. Ancak bazı kişilerde iç vajina dudakları aşırı sarkık ve büyük olabilir. Her iki tarafın büyüklüğü birbirinden farklı, asimetrik olabilir.

Bu durum vajina estetiğini bozduğu gibi aynı zamanda ilişki sırasında ağrı gibi fonksiyonel problemlere de yol açmaktadır. Spor yaparken, dar pantolon ve bikini giyerken dışarıdan bile belli olabileceğinden kişide ciddi psikolojik sorunlar meydana getirebilmektedir.

Labium minus ( iç vajina dudakları ) normalden büyük olursa fazla sıvı salgısı nedeni ile adet dönemi dışında bile hasta ped kullanmak zorunda kalabilir. Yürüme ve spor sonrasında tahriş ve şişlikler, genital bölgede kötü koku oluşabilir.

Bu problem operasyon ile düzeltilebilmektedir. Labioplasti işlemi her kadına yapılabilir. Kızlık zarına zarar gelmez. Hamile kalmaya ya da normal doğum yapmaya engel değildir. Vajina dudak küçülkme ameliyatı ( Labioplasti ) cinsel ilişkiyi ve haz almayı etkilemez, aksine iyi yönde değiştirir. Genel ya da spinal anestezi altında yaklaşık 1-2 saat süren bir işlem ile labiumlar dudaklar küçültülür. Eriyebilen dikişler kullanıldığından ameliyat sonrasında dikişleri almak gerekmez. Ameliyat izi kalmaz. Labioplasti sonrası 4-6 hafta ilişki yasaklanır. 1 hafta içinde işe dönülebilir. Operasyon sonrası dayanılmaz ağrılar olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.