Over Kisti Ameliyatı

Over Kisti Ameliyatı

Over Kisti – Yumurtalık Kisti Nedir?

Over kisti yumurtalık dokusundan kaynaklanan içi sıvı dolu keseciklerdir. Boyutları çok değişken olabileceği gibi, farklı türlerde olabilirler. Yumurtalık kistlerinin çoğunluğu iyi huyludur ve ekstra bir tedavi gerekmeksizin kendiliğinden gerilerler. Daha az bir kısmı ile risklidir ve ameliyat ile alınması gerekebilir. 5 cm çapa kadar olan kistlere herhangi bir tedavi gerekmez, 1 ay sonra kontrole çağırılır ve çoğunlukla o kist bir daha izlenmez. 5 cm -8 cm arasındaki kistler, kötü huylu olmak ihtimalini gösteren bulgular (kalın cidar, içerisinde septa, içerisinde katı alanlar gibi) yoksa, tümör markerları (afp, cea, ca12.5, ca 19.9, ca 15.3) normalse ve pelvis MR da patolojik kontrastlanma yoksa  doğum kontrol hapı verilerek periyodik olarak kontrol edilir.  Büyümeye devam ediyor ve patolojik değişiklikler meydana geliyorsa o zaman ameliyat edilir. 8 cm ve üzerindeki kistler için de direkt ameliyat endikasyonu vardır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın ameliyat öncesi hazırlıkları yapılır, ameliyata alınır. Genel anestezi altında, tercihe göre laparoskopi (kapalı ameliyat) ya da laparotomi (açık ameliyat)  ile sezeryan kesisi şeklinde batına girilir. Kist incelenir, riskli görünüyorsa ameliyat sırasında frozen inceleme yapılır ve ameliyatın gidişatı buna göre şekillendirilir. Frozen inceleme sonucuna göre operasyon, sadece kistin çıkarılmasından tüm rahim ve yumurtalıkların alınmasına kadar değişkenlik gösterebilir. Cilt estetik olarak kapatılır.

Hasta 2 gece hastanede yatar, ardından pansumanı yapılarak taburcu edilir. Aynı gün banyo yapılabilir. 1 hafta sonra kontrole çağırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.