Doğum

Doğum

Doğum

Evet gebelik takiplerimizi yaptırdık ve artık doğum yaklaşıyor. Dr.Eser Ağar ve Silivri Kadın Doğum Merkezi olarak yaklaşımımız şu şekilde. Önce hasta değerlendirilir. Normal vajinal doğum açısından herhangi bir engel tespit etmediysek, hasta da ruhen, bedenen normal vajinal doğuma hazırsa tüm planlarımızı bu çerçevede yapıyoruz. 38. haftada halk arasında çatı muayenesi denilen muayeneyi gerçekleştiriyoruz. Bu muayenede gerçekten çatı değerlendiriliyor ama çatıdan da önemlisi hastanın bu muayeneye yaklaşımını görmüş oluyoruz. Vajinadaki olası siğiller, enfeksiyon, kemik darlığı bu muayene ile tespit ediliyor.

Çatı muayenesinin tamamen normal olması bize, doğumun sorunsuz ve vajinal olarak gerçekleşeceği garantisini vermiyor. Bir anahtara ve kilide bakarak o anahtarın o kapıyı açıp açmayacağını nasıl önceden anlayamıyorsak normal doğumun da bilinmmeyen ve tarafımızca tespit edilemeyen değişkenleri vardır. Malesef doğum süreci sürerken doğumun olmayacağına kanaat getirip sezeryana girdiğimiz vakalar da olmaktadır. Bu talihsizlik doğumun fıtratında olan ve doğal  karşılanması gereken bir durumdur. Normal vajinal doğum yapmak isteyen herkesin bu ihtimali benimsemesi gerekir.

Hasta 38. haftadan sonra 3 günde bir NST ve ultrason kontrollerine çağırılıyor. Doğum başladığında hasta tarafımıza haber veriyor ve anlaşmalı olduğumuz hastanelerden birisine başvuruyor. Olağan dışı bir hastalık ya da şehir dışında değilse doğumu gece ya da hafta sonu farketmeksizin bizzat doktorumuz gerçekleştiriyor.

Normal vajinal doğum için engel olan durumlarda sezeryan kararı veriliyor ve yine anlaşmalı olduğumuz hastanelerde sezeryan ameliyatı bizzat doktorumuz Eser Ağar tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.