Rahim Alma

Rahim Alma

Rahim Alma Ameliyatı (Total Abdominal Histerektomi)

Rahim yani uterus ile ilgili tedavi edilemeyen sorunlar olduğunda kişi istediği çocuk sayısına ulaşmışsa rahim ameliyatına başvurnak zorunda kalabiliyoruz. Rahim alma ameliyatının tıbbi ismi total abdominal histerektomi kısacası TAH tır. Bu ameliyata tüpler ve yumurtalıkların alınması işlemi de eklenebilir ve bu işlemin adı da salpingo-ooferektomidir kısacası BSO’dur. İki ameliyat kombine olarak yapılabilir.

Neden rahimi alıyoruz?

1)Tedavi edilemeyen miyomlar

2)Tedaviye yanıt vermeyen dirençli kanamalar

3)Rahim Kanseri

4)Rahimin sarkması

5)Endometrial polip

6)Endometrial Hiperplazi

7)Endometriozis

8)Adenomiyozis

9)Pelvik enfeksiyon

10)Doğum sonrası kanamaları ve rüptür

Ameliyat Nasıl Yapılır

Rahim sarkması nedeni ile rahimi alacaksak ameliyat alttan yani vajinal yolla yapılır. Hastanın ameliyat öncesi hazırlıkları yapılır, ameliyata alınır, tercihen spinal anestezi, eğer uygun değilse genel anestezi uygulanır. Uterus usulüne uygun bir şekilde vajinadan çıkarılır. Bu ameliyatta aynı zamanda vajina daraltma işlemi de uygulanır. Hasta 2 gün hastanede yatırılır ve taburcu edilir. Tabuyrcu olduğu gün banyoya girebilir. 1 hafta sonraya kontrole çağırılır. Dikişi alma işlemi yoktur. Hasta 1 hafta içerisinde iş yaşamına dönebilir.

Ameliyat karından yapılacaksa yine hasta ameliyat öncesi hazırlık işlemlerinden geçirilir ve ameliyat olacağı gün hastaneye yatırılır. Genel anestezi ile sezeryan kesisi ile batına girilir. Rahim ve -bazı durumlarda- tüpler ve yumurtalıklar alınır. Ameliyat bölgesi görünmez estetik dikişlerle kapatılır. 2 gün hastanede yatırılır. Taburcu olurken pansuman yapılır ve taburcu olduğu gün hasta banyoya girebilir. 1 hafta sonra kontrole çağırılır. Dikiş alma işlemi yoktur. 2-3 güne günlük işlerini yapabilir hale gelir ve 10-15 gün içerisinde işine dönebilir.

Rahim alma işlemi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde bizzat Dr.Eser Ağar tarafından yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.