Vajina Daraltma

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma

Çoğunlukla normal doğuma, bazen de kişinin doku yapısına bağlı olarak vajina çapının genişlemesi, bollaşması çiftlerin cinsel hayatını etkileyen sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şanslıyız ki tedavisi mümkün.

Öncelikle hastaya Kegel Egzersizlerini öğretiyoruz. Bu egzersizi kavrayan hasta ilişki sırasında vajinayı kendi isteği ile daraltabiliyor. Bu yetersiz geliyor, Kegel Egzersizi ile vajinayı daraltmaya rağmen genişlik çiftleri rahatsız ediyorsa o zaman ikinci aşamaya geçip lazer ile vajina daraltma uyguluyoruz. Genişlik lazer ile daraltılamayacak kadar fazla ise son çare olarak ameliyat ile vajinayı daraltabiliyoruz. 

Kliniğimizde de uyguladığımız cerrahi olmayan yöntem karbondioksit fraksiyone lazer (fraxiva) tedavisidir. Bu işlem ile vajinaya çok sayıda lazer atışı yapılır. Bir nevi kontrollü tahribat yapılır. İşlem ağrısızdır,  işlemden sonra akıntı ve hafif yanma hissedilebilir. Atış yapılan bölge iyileşirken dokuda kontraksiyon (çekilme) meydana gelir. Bu çekilme neticesinde vajina daralır. Aynı zamanda lazer atışı yapılan bölgedeki sağlam hücreler fibroblast oluşumu sağlayarak yeni, taze doku oluşturur ve daha canlı, nemli ve dar bir vajina meydana gelir. 

Lazer ile Vajina Daraltma Ameliyatı Video 

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=6v-MtCuk7Mw[/embedyt]

 

Radyofrekans ile vajina daraltma işleminde vajinanın derin tabakaları radyofrekans dalgaları ile ısıtılır,ısınan bölgede fibroblast çoğalması olur ve bunun sonucunda vajinada bir miktar daralma olur. 30 dakikalık 3 seans halinde uygulanır. Anestezi gerekmez, hasta aynı gün ilişkiye girebilir, kanama, akıntı olmaz. Etki kalıcı olmayabilir. Kliniğimizde radyofrekans cihazı olmasına rağmen radyofrekans ile daha çok labioplasti ameliyatlarını yapmayı tercih etmekteyim. Vajina daraltma işlemi için fraksiyonel lazer radyofrekanstan daha etkili. 

Cerrahi vajina daraltma (vajinal rejuvenation) operasyonu cerrahi olmayan yöntemlerin yetersiz kaldığı, kegel egzersizi ile sonuç alınamayan hastalarda tercih edilir. Hasta hastaneye yatırılır, preop tahlilleri yapılır ve ameliyata alınır. Anestezi olarak spinal yani belden aşağı uyuşturma yöntemi tercih edilir, aşırı endişeli hastalar için genel anestezi uygulanır. Vajinadaki genişleyen doku çıkarılır, bütünlüğünü kaybetmiş olan kas dokusu onarılır, vajina çapı daraltılır. Ameliyat yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta anestezi durumuna göre aynı gün taburcu edilebilir ya da bir gece hastanede yatırılabilir. Aynı gün banyo yapılabilir. 2-3 gün içerisinde hasta işine dönebilir. 40 gün ilişki kısıtlanır. Dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Dikiş alma gerekmez. Ameliyattan 1 hafta sonra kontrol yapılır. Vajina daraltma ameliyatı, diğer estetik prosedürler (labioplasti, labium majus plasti, klitoris estetiği) ya da idrar kaçırma ameliyatları ile birlikte uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.