Şeker Yükleme Testi | OGTT

Gebelikte Şeker Yükleme Testi | OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi)

Şeker yükleme testi bir kişiye ağız yolu ile şeker (glukoz) verip kanındaki insülinin yeterince kandaki şekeri düşürüp düşürmediğine bakılmasıdır. Normalde insan şeker aldığında bu şeker kana karışır ve insülin hormonu kandaki bu şekeri hücrenin içine sokar. Neden hücre içine şeker sokulur? Çünkü hücrenin yakıt için tükettiği besin kaynağı şekerdir yani glukozdur. Beyin hücreleri sadece glukoz tüketirler. Şeker yükleme testi nasıl yapılır? Test için önce hastadan açlık kan şekeri alınır. Ardından hastaya tercihe göre 50 gram glukoz içeren limonata tadında, şişeli, bu işlem için özel olarak hazırlanmış içecek içirilir. İçtikten 1 saat sonra kandaki glukoz düzeyine bakılır. Eğer 50 gram glukozu içtikten 1 saat sonra kandaki glukoz düzeyi 140 mg/dl nin altında ise demek ki kişinin insülin hormonu bu alınan glukozu yeterince hücre içine sokabilmiş, insülin hormonunun gücü kuvveti yerindeymiş demek diye düşünürüz. Eğer bu sonuç 140 üzerindeyse de insülin hormonunun gücü acaba kan şekerini yeterince düşürmeye yetmiyor mu diye düşünürüz ve hastayı 3 günlük karbonhidrattan fakir diyete sokarız ve sonrasında aynı testi 100 gram glukoz ile tekrarlarız. 50 gram şeker yükleme testi sonucunda sonuç 200 üzerinde ise direkt hastaya diyabet yani şeker hastalığı tanısı konulur ve tedavi planlanır. Eskiden hastanelerde bir bardak içerisine su ve pudra şekeri şeklinde glukoz konur ve karıştırılırdı ve 50 gram glukoz bu şekilde hazırlanırdı. Tadı kötüydü ve tatsız bir işlemdi. Silivri kadın doğum merkezimizde bu test için özel olarak hazırlanmış limonata tadında şişeli içecekler mevcuttur ve içimi çok kolaydır.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı mı? Canan Karatay’ı çok seven bir dost Soruyor Dr. Eser Ağar Yanıtlıyor 🙂

BİR DOST: Şeker insan için zararlı mı?

CEVAP: Kesinlikle zararlı, bu konuda hiç şüphemiz yok. Tekrar söylüyorum rafine şeker insan için zararlı bir besindir.

BİR DOST: Peki Şeker Yükleme Testi Zararlı mı?

Dr.Eser Ağar: Evet 50 gram şeker bir insan için ne kadar zararlıysa şeker yükleme testi de o kadar zararlı. Yani 2 dilim baklava ne kadar zararlıysa, bir şişe kola ne kadar zararlıysa, burger king yanında yediğiniz patates ne kadar zararlıysa şeker yükleme testinde kullanılan 50 gramlık glukoz da o kadar zararlı. Peki ben size sorayım az önce saydığım yiyecekleri yemiyor musunuz? Cevabınız yemiyorum, ben hayatımdan rafine şekeri tamamen çıkardım, glisemik indeksi yüksek yiyecekleri ağzıma bile koymuyorum diyorsanız siz zaten işi çözmüşsünüz demektir ve kabul ediyorum, size şeker yükleme testi yapmayalım. Açlık kan şekerinize bakalım, tokluk kan şekerinize bakalım bir de Hemoglobin A1C (HGBA1C) bakalım bunlar sizin hakkınızda fikir sahibi olmak için yeterli olacaktır. Peki ya bu saydığım yiyecekleri yiyorsanız? Bir günde sizce ne kadar rafine şeker alıyorsunuzdur bi düşünsenize. Peki ben size tekrar sorayım hamilesiniz patates kızartmalarını yediniz, üstüne de bir güzel meyve suyu içtiniz, mesela taze sıkılmış portakal suyu, ya insülin hormonunuzun gücü ciddi anlamda yükselen kan şekerinizi düşürmeye yetmiyorsa o zaman ne olacak biliyor musunuz?

BİR DOST: Ne olacak hocam?

Dr.Eser Ağar: İnsülin yetersizliği nedeni ile kandaki düşürülemeyen o yüksek şeker doğruca bebeğe gidecek. Plasentayı bir çırpıda geçecek. Kordon aracılığı ile bebeğin kan dolaşımına katılacak. Bebeğin kan şekeri yükselecek. Bebeğin insülin hormonu normal çalıştığı için bebek fazla giden bütün glukozu kullanacak.  Fazla şekerin zararlarından bahsetmiştik, bebek bu risklerin hepsine maruz kalmış olacak, hatta ciddi kan şekeri yükseklikleri sebebiyle anne karnında ani bebek ölümleri bile olabiliyor. Yani siz 50 gram glukozdan sakınırken bebeği belki de 200 gram glukoza maruz bırakacaksınız. Gelin 50 gram şeker ile şeker yükleme testini yapalım, bebeği bir kez 50 gram glukoza maruz bırakalım ama sorun varsa bebeği olası 200-300 gram şekere maruz kalmaktan koruyalım. Umarım kendimi yeterince ifade edebilmişimdir.

BİR DOST:Teşekkürler Hocam